Mustafa Eynallı

Umut Kaan Sayman Problemi Dünya Literatüründe

Yorum Yok

umut sayman problem

Türk satrancının geçmişine baktığımız zaman, hem yazın alanında hem de satranç oyununa doğrudan katkı anlamında, uluslararası arenada hemen hemen hiç katkımız olmadığı görülmektedir. Ülkemizde satranç denilince üzerine yoğunlaşılan konu genellikle “Sportif Başarı” olmaktadır. Sportif anlamda başarı kazanmak elbette günümüz anlayışına göre önem arz etmektedir. Ancak satranç oyunun kendisine doğrudan katkı sunmak ve oyunun gelişiminde pay sahibi olmakta en az sportif başarı kadar önemli olmalıdır aslında.

Uluslararası literatüre baktığımız zaman açılışlar, varyantlar, problemler ve etütler anlamında ülkemizden yok denecek kadar az sayıda kişi karşımıza çıkmaktadır bu alanlara katkı sunanlar.

Problem ve Etüt anlamında uluslararası literatüre baktığımız zaman ilk ve neredeyse tek etüt 1978 yılında Bulgaristan dergisi Shakhmatna Misl’de yayınlanmış olan Uluğ Nutku’nun etütü çıkmaktadır.

ulug nutku

Yine problem olarak Yakup Bayram’ın 1986 yılında Cumhuriyet Gazetesinde daha sonra 1994 yılında Azerbeycan gazetesinde bir problem görülmektedir. Hasan Kılıçarslanın bilinen 5 kadar etütü vardır ancak bunların da bildiğimiz kadarıyla uluslararası alanda referansı (yayınlanma yeri) yoktur.

Bu alanda yeni bir haber olarak, uzun yıllar sonrasında standartlara uygun olarak, İzmir Varyant Spor Kulübü Başkanı Umut Kaan Sayman’ın hazırladığı bir problem ” chessstar.com” sitesinde yayınlanma hakkı kazandı ve  bizleri gururlandırdı.Umut Kaan Sayman’ın hazırladığı problem, WFCC (World federation of Chess Composition) Azerbaycan Delegesi Ilham Aliev, Azeri Kurgucu Kenan Velikhanov ve Chess Star yöneticisi Ferhat Karmil tarafından ele alınarak incelenerek yayınlanma kararı alınmıştır.

umut sayman problem

Bu başarısından dolayı Satranç Antrenörü Umut Kaan Saymanı takdir ve tebrik ediyoruz.

26 Ocakta yapılacak olan ” 10th International Solving Contest 2014 ” turnuvasının Türkiye ayağının organizasyonuda Umut Kaan Saymana verilmiştir. Kendisine bu anlamda başarılar diliyoruz.

Önümüzde ki günler içinde daha fazla sayıda ülkemiz sporcularının bu alanlarda ki gelişmelerini büyük bir umutla bekliyoruz.

Sosyal Ağlarda Paylaş !

Benzer Yazılar

 • Satrançsever Satrançsever 3. Sayısı Çıktı!

    Analiz Satranç Yayınevinin 2 aylık dönemler için hazırladığı Satrançsever dergisinin 3. sayısı dağıtıma hazır. Satranç severlerde  heyecan uyandıran  dergi dolu içeriği ile 3. sayıda da ilgi çekmeye devam edeceğe benziyor. 

 • satranç a milli takımı 2016 Satranç Olimpiyatlarında Milli Başarı

    Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de 12 gün boyunca büyük bir heyecana sahne olan Dünya Satranç Olimpiyatı’nda, A Milli Satranç Takımı, Hindistan ve Norveç ile eş puanla 6’ncı sırayı aldı. Rusya’dan Amerika’ya, Çin’den Kanada’ya, Fransa’dan İngiltere’ye toplam 176 ülkeden 180 milli takımın […]

 • 16 Yaşaltı Satranç Olimpiyatı 2018 16 Yaşaltı Satranç Olimpiyatı Ülkemizde

  Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen 42. Dünya Satranç Olimpiyatı’nda 176 ülke arasında 6. olarak tarihi bir zafere imza atan Türkiye’ye Bakü’den bir sevindirici haber daha geldi. Dünya Satranç Federasyonu’nun (FIDE) Bakü’de düzenlediği genel kurulda oybirliği ile 2018 Dünya Gençler Şampiyonası’nın ve […]

 • Cezaevi Satranç Kursu Cezaevlerine Satranç Sınıfı

  Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafındanTürkiye genelinde belirlenecek 31 ceza infaz kurumunda 2 bine yakın hükümlü çocuğu ve genci satrançla buluşturmak üzere 40 adet satranç sınıfı açılacak. İş Bankası sponsorluğunda açılacak satranç sınıflarında, 10’ar adet satranç takımı, satranç […]

 • Ahmet Şerife Sanlı Ortaokulu 3. Tematik Satranç Turnuvası

  Ahmet Şerife Sanlı Ortaokulu 3. Tematik Satranç Turnuvası 7 mayıs 2016 tarihinde Özel izmir Koleji salonlarında düzenlenecek. Tablet ve bol ödüllü turnuvada tüm oyunlar 1- e4 e5 2- Af3 d5 konumundan itibaren başlayacak. Turnuva Haber Linki; http://izmir.tsf.org.tr/turnuvalar/963-ahmet-serife-sanl-ortaokulu-3-tematik-satranc-turnuvas-fil-gambiti

Sponsor Reklam

Sponsor Ol !

Yazar Hakkında


Yorumlar

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Günün Sözü

Anı yazmak, ölümün elinden bir şey kurtarmaktır. – Andre Gide

Facebook Sayfamız

En Popüler Konular

Günün Satranç Problemi

Sponsor Reklamlar

 • satranç

BigBlueButton

Tema: Bulut v3 | Yapımcı : DoiiNET | Yazılar RSS | Yorumlar RSS | Site Haritası

0,911 saniyede, 65 sorgu yapıldı.