Mustafa Eynallı

Satranç ve İnsan Arasındaki Bağ

Yorum Yok

Okulöncesi Satranç

Satranç oynamayı öğrenmekte olan bir insanı seyrettiyseniz eğer, onun çok kısıtlı yeteneklerle başladığını görürsünüz. İnsan, her satranç taşının hareketine ilişkin temel kuralları bir kez öğrendikten sonra, satranç “oynayabilir”. Ancak yeni oyuncu acemi olduğu için pek iyi değildir. Her bir taş kaybı ya da erken yenilgiyi şaşkınlıkla karşılayarak, “Nasıl da düşünemedim?” ya da “Hay Allah! Bu hamleyi nasıl da göremedim?” gibi ifadeler kullanırlar.
İnsan beyni, bu deneyimleri özümser, satranç tahtasındaki değişik konfigürasyonları belleğe kaydeder, bazı taktikler, hileler geliştirir, ve oyunun ayrıntılarının hamla hamle içselleştirir. Ustalığı arttıkça da, en iyi oyuncuların oyun tarzlarını taktiklerini anlatan hamlelerini çözümleyen kitaplar okuyacak ve konuyla ilgili bilgisini artıracaktır. Her oyunda, oyuncuya rehberlik edecek stratejiler ve taktikler de birlikte gelişecektir.
Dolayısıyla satranç, insan için yüksek düzeyde soyut düşünme demektir – satranç tahtası üzerindeki pozisyonları anımsatacak görsel modeller uydurma, kurallar ve ilkeler, bilinçli düşünce ve hatta psikoloji!
Bilgisayarlar bunların hiç birisini yapmaz…

Kaynak: biltek.tubitak.gov.tr

Sosyal Ağlarda Paylaş !

Benzer Yazılar

  • 2014 Dünya Satranç Şampiyonluğu Ünvan Maçı Açılış Grunfeld – 2014 Dünya Satranç Şampiyonluğu Oyun 1

    Dünya satranç şampiyonası 1. oyunu beraberlikle sonuçlandı. Beyazlarla mücadele eden Anand’a karşı Grunfeld açan Carlsen , uzun süre Anand’ın ev hazırlığından bir türlü kurtulamaması sonucu süre olarak ciddi bir kayıp yaşadı. Buna rağmen oyunun son bölümünde Carlsenvari şanslar yakalamış olsada […]

  • Umut Sayman EG “EG”-də ilk türk etüdü!

    Dünyanın önemli etüt dergilerinden biri olan “EG” dergisi geçtiğimiz günlerde Umut Kaan Sayman’ın bir etütünü yayınladı. 1978 yılına ait bir Bilim Teknik dergisinde Sadullah Öktem tarafından “Loman hamlesi” olarak bilinen bir şema yayınlandı. Umut Kaan Sayman tarafından bu şema kullanılarak […]

Sponsor Reklam

Sponsor Ol !

Yazar Hakkında


Yorumlar

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Günün Sözü

Alışkanlıklar bırakılmazsa zamanla ihtiyaç halini alırlar. – Campbell

Facebook Sayfamız

En Popüler Konular

Günün Satranç Problemi

Sponsor Reklamlar

  • satranç

BigBlueButton

Tema: Bulut v3 | Yapımcı : DoiiNET | Yazılar RSS | Yorumlar RSS | Site Haritası

0,857 saniyede, 57 sorgu yapıldı.