Mustafa Eynallı

Görme Engelliler Satranç Şampiyonu Gazi

Yorum Yok

görme engelli şampiyon

Van’ın Gevaş ilçesi kırsalında, 15 yıl önceki bir çatışmada gözlerini kaybeden Jandarma uzman çavuş İbrahim Dal, ‘Görme Engelliler Satranç Şampiyonası’nda Türkiye birincisi oldu.

Dal, dünyada zihinden oynayan görme engelli ikinci kişi olarak da satranç tarihine geçti. Vali Hüseyin Avni Coş, gazi Dal’ı şampiyonluktan dolayı tebrik ederek, “Gazilerimizle gurur duyuyoruz, daha büyük başarılara imza atacağına inanıyorum.” dedi.

Dal, 1998 yılında görev yaptığı Van’ın Gevaş ilçesi kırsalında terörist saldırıda patlayan el bombası sonucu gözlerini, kısmi olarak da işitme duyularını kaybetti. Saldırıda bir bileği kopan, elinin parmakları da zarar gören Dal, uzun süre hastanelerde tedavi gördü. GATA’da tedavi gördüğü sırada öğrendiği satranç Dal’ın adeta hayatını değiştirdi. O tarihten bu yana değişik turnuvalara katılan İbrahim Dal, Antalya’nın Kemer ilçesinde düzenlenen Görme Engelliler Satranç Şampiyonası’nda ise her zaman arzuladığı birincilik koltuğuna oturdu. Dünyada görme engelli zihinden satranç oynayan profesyonel 2. kişi olduğunu hatırlatan Dal, “Yıllardır arzu ediyordum, sonunda başardım. Genel kategoride 7 turun 6’sını galibiyet, birini beraberlikle tamamladım ve averajla birinci oldum.” dedi.
Birinciliği kazanmasının kolay olmadığını anlatan Dal, yaklaşık 4 yıllık çalışmasının neticesini bu yıl aldığını belirtti.
Dal şöyle devam etti: “Turnuvada görme engellilerin arasında zihinden oynayan tek kişiydim. Diğer görme engelli arkadaşların kendilerine ait tahtaları var. Ellerini de kullanabildikleri için tahtayı kullanabiliyorlar. Bu benim için zor birşeydi. Ben de kendimi zihnimden oynayarak geliştirdim. Ve sonuçta başarıya ulaştım. Kısmetse şimdi milli takımda İspanya’da ağustos ayında yapılacak dünya şampiyonasına katılmaya hak kazandım. Başarımızın devamı inşallah gelir. Satrancı zihinden oynayan görme engelli Rus ustalardan Sergei Krylov var. Görenlerin ustaları da bunu körleme olarak yapabiliyor.”
Ceyhan Kaymakamı Gürbüz Karakuş’un kendisine büyük destek verdiğini anlatan gazi İbrahim Dal, satranç eğitiminin mali külfeti olduğuna da dikkat çekti. Dal, başarısını sürdürebilmek için eğitimlere devam etmesinin gerektiğini anlattı. Dal, çocukları Hakan ve Görsem Fatih ile eşi Derya Dal’ın başarısındaki katkılarını önemsediğini de bildirdi.
Vali Hüseyin Avni Coş, görme engelliler satranç şampiyonasında birinci olan Gazi Dal, eşi Derya ve oğlu Görsem Fatih ile Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Adana Şube Başkanı Ersin Güluçar’ı makamında kabul etti. Gazi Dal’ı başarısından dolayı kutlayan Vali Coş, “Sizin gibi bir gazimizin engelleri aşıp önemli bir başarı kazanması bizi memnun etti, gururlandırdı. Allah başarılarınızı artırsın sizlerin her zaman yanınızdayız.” dedi. Vali Coş, Türkiye birincisi Dal ile satranç da oynadı, Dal’ın hamlelerini oğlu Görsem Fatih yaptı.
Gazi Dal’ın eşi Derya Dal, eşinin hem gazi, hem de satranç da Türkiye birincisi olmasından dolayı iki gururu birlikte yaşadığını söyledi. Dal, destek veren herkese de teşekkür etti. Oğlu 13 yaşındaki Görsem Fatih ise babasını örnek alacağını dile getirdi.
Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Adana Şube Başkanı Ersin Güluçar, gazi Dal’ın Türkiye birinciliğinin gururları olduğunu söyledi. Dal’ı yürekten desteklediklerini anlatan Güluçar, “Milli takımda da dereceler alacağına inanıyoruz. Dal, bize gazi olduktan sonra da neler yapılabileceğini gösterdi.” diye konuştu.
Kaynak: Cihan Haber Ajansı

Sosyal Ağlarda Paylaş !

Benzer Yazılar

 • Satrançsever Satrançsever 3. Sayısı Çıktı!

    Analiz Satranç Yayınevinin 2 aylık dönemler için hazırladığı Satrançsever dergisinin 3. sayısı dağıtıma hazır. Satranç severlerde  heyecan uyandıran  dergi dolu içeriği ile 3. sayıda da ilgi çekmeye devam edeceğe benziyor. 

 • satranç a milli takımı 2016 Satranç Olimpiyatlarında Milli Başarı

    Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de 12 gün boyunca büyük bir heyecana sahne olan Dünya Satranç Olimpiyatı’nda, A Milli Satranç Takımı, Hindistan ve Norveç ile eş puanla 6’ncı sırayı aldı. Rusya’dan Amerika’ya, Çin’den Kanada’ya, Fransa’dan İngiltere’ye toplam 176 ülkeden 180 milli takımın […]

 • 16 Yaşaltı Satranç Olimpiyatı 2018 16 Yaşaltı Satranç Olimpiyatı Ülkemizde

  Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen 42. Dünya Satranç Olimpiyatı’nda 176 ülke arasında 6. olarak tarihi bir zafere imza atan Türkiye’ye Bakü’den bir sevindirici haber daha geldi. Dünya Satranç Federasyonu’nun (FIDE) Bakü’de düzenlediği genel kurulda oybirliği ile 2018 Dünya Gençler Şampiyonası’nın ve […]

 • Cezaevi Satranç Kursu Cezaevlerine Satranç Sınıfı

  Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafındanTürkiye genelinde belirlenecek 31 ceza infaz kurumunda 2 bine yakın hükümlü çocuğu ve genci satrançla buluşturmak üzere 40 adet satranç sınıfı açılacak. İş Bankası sponsorluğunda açılacak satranç sınıflarında, 10’ar adet satranç takımı, satranç […]

 • Ahmet Şerife Sanlı Ortaokulu 3. Tematik Satranç Turnuvası

  Ahmet Şerife Sanlı Ortaokulu 3. Tematik Satranç Turnuvası 7 mayıs 2016 tarihinde Özel izmir Koleji salonlarında düzenlenecek. Tablet ve bol ödüllü turnuvada tüm oyunlar 1- e4 e5 2- Af3 d5 konumundan itibaren başlayacak. Turnuva Haber Linki; http://izmir.tsf.org.tr/turnuvalar/963-ahmet-serife-sanl-ortaokulu-3-tematik-satranc-turnuvas-fil-gambiti

Sponsor Reklam

Sponsor Ol !

Yazar Hakkında


Yorumlar

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Günün Sözü

Herkes başka birinin beceremediği bir konuda ustadır. – Publis Syrevs

Facebook Sayfamız

En Popüler Konular

Günün Satranç Problemi

Sponsor Reklamlar

 • satranç

BigBlueButton

Tema: Bulut v3 | Yapımcı : DoiiNET | Yazılar RSS | Yorumlar RSS | Site Haritası

0,644 saniyede, 64 sorgu yapıldı.