Mustafa Eynallı

2014 Türkiye Küçükler Satranç Şampiyonası Günlüğü – 1

Yorum Yok

Küçükler Satranç Şampiyonası

2014 Türkiye Küçükler Satranç Şampiyonası başladı. İlk gün; açılış konuşmaları , velilerin tatlı heyecanı ve küçük sporcuların ilk hamleleri ile geçildi.
Oyunlar sırasında velilerin turnuva salonları dışında tutulması uygulaması bu yılda devam etmekte. Hatta akreditasyon kartı alan kafile başkanları ve antrenörlerde turnuva salonuna girememekte.
Özellikle 7 ve 8 yaş gruplarında velilerin Salon ve Otel dışında beklemek ve oyunu biten çocuklarını kaybetmemek için, oyun boyunca, çıkış noktalarını gözlemek zorunda kalmaları akıllarda kalan diğer bir durum.

Küçük sporcular, uzayan satranç oyunlarında gösterdikleri direnç ve sabır ile kendilerine hayran bırakmaktalar. 1. Tur maçlarında 12 Yaş Kızlar kategorisinde 12. masada yarışan sporcular 5 saate yaklaşan oyun süresi ile dikkatleri çekti.

Yorucu maçlar sonrası küçük sporcuların havuz keyfi görülmeye değer hatta çoğu sporcunun oyunlar esnasında bu havuzlu zaman dilimlerini düşünmeleri bazen artı motivasyon sağlarken bazen de dikkat dağılmasına sebeb olmakta.

Turlar ilerliyor ve oyuncular üzerinde ki beklentiler artıyor ancak satrancın uzun soluklu bir spor olduğunu unutmamak gerek. Kaybedilen her oyun sporcu için başlı başına bir ders ve sadece yapılan hataların tekrarlanmayacağından emin olmak sporcular için yeterli olacaktır, bunun üzerinde bir yüklenme sporcuya yarardan çok zarar verecektir. O yüzden binlerce yıllık bir kültüre sahip bu güzel sporun , felsefi, estetik, sanat ve bilim yönlerininde çocuklarımız tarafından özümsenmesini sağlamak kalan hayatı için en az turnuvada başarı sağlaması kadar önemli olacaktır.

 • Görüntülenme :
 • Kategori : Haberler
 • Tarih : 27 Ocak 2014
 • Yazar :

Sosyal Ağlarda Paylaş !

Benzer Yazılar

 • Satrançsever Satrançsever 3. Sayısı Çıktı!

    Analiz Satranç Yayınevinin 2 aylık dönemler için hazırladığı Satrançsever dergisinin 3. sayısı dağıtıma hazır. Satranç severlerde  heyecan uyandıran  dergi dolu içeriği ile 3. sayıda da ilgi çekmeye devam edeceğe benziyor. 

 • satranç a milli takımı 2016 Satranç Olimpiyatlarında Milli Başarı

    Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de 12 gün boyunca büyük bir heyecana sahne olan Dünya Satranç Olimpiyatı’nda, A Milli Satranç Takımı, Hindistan ve Norveç ile eş puanla 6’ncı sırayı aldı. Rusya’dan Amerika’ya, Çin’den Kanada’ya, Fransa’dan İngiltere’ye toplam 176 ülkeden 180 milli takımın […]

 • 16 Yaşaltı Satranç Olimpiyatı 2018 16 Yaşaltı Satranç Olimpiyatı Ülkemizde

  Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen 42. Dünya Satranç Olimpiyatı’nda 176 ülke arasında 6. olarak tarihi bir zafere imza atan Türkiye’ye Bakü’den bir sevindirici haber daha geldi. Dünya Satranç Federasyonu’nun (FIDE) Bakü’de düzenlediği genel kurulda oybirliği ile 2018 Dünya Gençler Şampiyonası’nın ve […]

 • Cezaevi Satranç Kursu Cezaevlerine Satranç Sınıfı

  Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafındanTürkiye genelinde belirlenecek 31 ceza infaz kurumunda 2 bine yakın hükümlü çocuğu ve genci satrançla buluşturmak üzere 40 adet satranç sınıfı açılacak. İş Bankası sponsorluğunda açılacak satranç sınıflarında, 10’ar adet satranç takımı, satranç […]

 • Ahmet Şerife Sanlı Ortaokulu 3. Tematik Satranç Turnuvası

  Ahmet Şerife Sanlı Ortaokulu 3. Tematik Satranç Turnuvası 7 mayıs 2016 tarihinde Özel izmir Koleji salonlarında düzenlenecek. Tablet ve bol ödüllü turnuvada tüm oyunlar 1- e4 e5 2- Af3 d5 konumundan itibaren başlayacak. Turnuva Haber Linki; http://izmir.tsf.org.tr/turnuvalar/963-ahmet-serife-sanl-ortaokulu-3-tematik-satranc-turnuvas-fil-gambiti

Sponsor Reklam

Sponsor Ol !

Yazar Hakkında


Yorumlar

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Günün Sözü

İyi yada kötü bir şey yoktur. Biz düşüncemiz ile iyi ve kötüyü yaratırız. – William Shakespeare

Facebook Sayfamız

En Popüler Konular

Günün Satranç Problemi

Sponsor Reklamlar

 • satranç

BigBlueButton

Tema: Bulut v3 | Yapımcı : DoiiNET | Yazılar RSS | Yorumlar RSS | Site Haritası

0,892 saniyede, 62 sorgu yapıldı.