Mustafa Eynallı

10.Uluslararası Çözme Müsabakası İzmirde!

Yorum Yok

satranç problemi
Satranç sporunun en zor ve faydalı dallarından biri hiç şüphesiz, satranç kurgularının çözümüdür. Satranç kurgularını düzenli bir şekilde çözmenin derslere ve zihinsel faaliyetlere olumlu etkileri olduğu gibi aynı zamanda Alzheimer, bunama gibi hastalıklara karşıda koruyucu etkisi vardır.

Ancak bu dalla ilgili ülkemizde geçtiğimiz günlere kadar herhangi bir faaliyet yoktu. Son zamanlarda VAR-SAT başkanı Umut Sayman’ın yoğun kişisel gayretleri sonrasında satranç hayatımıza yeni renk katıldı.

Ülkemizde çözücülük dalındaki ilk organizasyon olan ve Dünya satranç kompozitörleri federasyonu tarafından hazırlanan 10th International Solving Contest (10.Uluslararası Çözme Müsabakası) 26 Ocak saat : 11.00-19.00 saatleri arasında İzmir Atatürk Lisesinde yapılacaktır.

WFCC (World Federation of Chess Composition) düzenlediği bu etkinlik ilk kez Türkiye’de İzmir’de düzenleniyor. Yarışma tüm dünyada WFCC’ye üye olan ülkelerle aynı gün ve saatte başlayıp sonlanacak. Yarışmanın yerel Kontrolcülüğü görevini İzmir Varyant Satranç Gençlik ve Spor külübü başkanı Umut Sayman üstlenirken. Yarışmanın Sponsorluğunu İzmir’de kültürün merkezi haline gelen Konak Belediyesi yapmaktadır. Başkan Tartan, belediye görevlilerine Sayman’a her konuda yardım edin ve ne gerekiyorsa verin diyerek. Spora ve sporcuya, sanata ve sanatçıya verdiği değeri gözler önüne sermiştir.

Ülkemiz WFCC’ye üye olmadığı için ilk başta Yarışmanın merkezi kontrolcüsü Gligor Denkovski bizi geri çevirmiş daha sonra hararetli tartışmalardan sonra WFCC, Başkanı Harry Fougiaxis ve Çözme komitesi başkanı Marko Klasinc gözetiminde, Sayman’ı yerel görevli ilan etmiştir. Bu durumu WFCC Azerbaycan delegesi İlham Aliev, Umut Sayman’a bu yarışmanın ilk defa düzenlenmesiyle Türkiye’de tarih yazıldığını belirtmiştir. Gligor Denkovski ise Sayman’ın hazırladığı tüzüğün yerel yarışmalarda bir ilk olduğunu belirterek, diğer ülkelere örnek teşkil edeceğinizi söylemiştir.

10.Uluslararası Çözme Müsabakasına katılım ÜCRETSİZdir ve 150 kişiyle sınırlıdır.

Yarışma iki saatlik iki turdan oluşmaktadır ve her turda çözücülerin 6 problemi cevaplamaları istenmektedir. Yarışmadaki sorular ≠2, ≠3, çok hamlede mat, etüt, yardımlı mat ve kendini mat kategorilerinde hazırlanmış olup sonuçlar WFCC’den gönderilecek olan standart bir cevap anahtarıyla değerlendirilecektir.

Yarışma 1. kategori Tecrübeliler ve 2. kategori Tecrübesizler olmak üzere iki kategoride yapılacaktır.

Tecrübeliler kategorisi WFCC rating hesaplarına dahildir ve ELO benzeri uluslararası bir kuvvet derecesi olan WFCC ratingi alabilirsiniz. Gerekli şartlar sağlandığı durumda FM, IM, GM ünvanlar verilmektedir.
Bu kategoride ilk beşe para ödülleri vardır.

1. 500 TL + Kupa
2. 400 TL + Kupa
3. 300 TL + Kupa
4. 200 TL + Madalya
5. 100 TL + Madalya

Tecrübesizler kategorisi daha çok çocuklara ve problem çözme tecrübesi olmayanlara yönelik bir grup olarak hazırlanmış ve soruları daha kolaydır bunun yanında rating hesaplarına dahil değildir.

Bu kategoride ilk beşe para ödülleri vardır.

1. 500 TL + Kupa
2. 400 TL + Kupa
3. 300 TL + Kupa
4. 200 TL + Madalya
5. 100 TL + Madalya

15 yaş altı ödülleri
1. Tablet + Madalya
2. Bisiklet + Madalya
3. Mp3 çalar + Madalya

18 yaş altı ödülleri
1. Tablet + Madalya
2. Satranç saati + Madalya
3. Mp3 çalar + Madalya

Üniversite Öğrencileri
1. Satranç Saati + Madalya
2. Satranç Takımı + Madalya
3. Satranç Kitabı + Madalya

Bayanlar
1. Kahve Takımı + Madalya
2. Kutulu Ayna ve Şal + Madalya
3. Kutulu Ayna ve Şans Fili + Madalya

Yarışmada satranç takımı kullanmak serbesttir.

Yarışmada her tur arasında 1 saatlik boşluk olacaktır. Sponsorumuzun, yarışmacılarılarımıza ücretsiz çay, kahve, tavuklu pilav, meyva suyu gibi ikramları olacaktır.

Ayrıca ödül töreni saat 18:00’da olacak ve çözücülerimiz ödüllerini bizzat Konak belediye başkanı Dr. Hakan Tartan’ın elinden alacaklardır.

Yarışma hakkındaki bilgileri http://www.konak.bel.tr/afis_oku.php?isl=152 adresinden ulaşmak mümkündür

Yarışmanın tüzüğü : http://www.konak.bel.tr/files/afis/2014-01-14045437.pdf

Umuyoruz ki önümüzdeki günlerde kurguculuğun değeri anlaşılacak ve hem çözücülük hem de kurgulama konularında ülkemizde daha pek çok faaliyet olacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş !

Benzer Yazılar

 • Satrançsever Satrançsever 3. Sayısı Çıktı!

    Analiz Satranç Yayınevinin 2 aylık dönemler için hazırladığı Satrançsever dergisinin 3. sayısı dağıtıma hazır. Satranç severlerde  heyecan uyandıran  dergi dolu içeriği ile 3. sayıda da ilgi çekmeye devam edeceğe benziyor. 

 • satranç a milli takımı 2016 Satranç Olimpiyatlarında Milli Başarı

    Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de 12 gün boyunca büyük bir heyecana sahne olan Dünya Satranç Olimpiyatı’nda, A Milli Satranç Takımı, Hindistan ve Norveç ile eş puanla 6’ncı sırayı aldı. Rusya’dan Amerika’ya, Çin’den Kanada’ya, Fransa’dan İngiltere’ye toplam 176 ülkeden 180 milli takımın […]

 • 16 Yaşaltı Satranç Olimpiyatı 2018 16 Yaşaltı Satranç Olimpiyatı Ülkemizde

  Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen 42. Dünya Satranç Olimpiyatı’nda 176 ülke arasında 6. olarak tarihi bir zafere imza atan Türkiye’ye Bakü’den bir sevindirici haber daha geldi. Dünya Satranç Federasyonu’nun (FIDE) Bakü’de düzenlediği genel kurulda oybirliği ile 2018 Dünya Gençler Şampiyonası’nın ve […]

 • Cezaevi Satranç Kursu Cezaevlerine Satranç Sınıfı

  Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafındanTürkiye genelinde belirlenecek 31 ceza infaz kurumunda 2 bine yakın hükümlü çocuğu ve genci satrançla buluşturmak üzere 40 adet satranç sınıfı açılacak. İş Bankası sponsorluğunda açılacak satranç sınıflarında, 10’ar adet satranç takımı, satranç […]

 • Ahmet Şerife Sanlı Ortaokulu 3. Tematik Satranç Turnuvası

  Ahmet Şerife Sanlı Ortaokulu 3. Tematik Satranç Turnuvası 7 mayıs 2016 tarihinde Özel izmir Koleji salonlarında düzenlenecek. Tablet ve bol ödüllü turnuvada tüm oyunlar 1- e4 e5 2- Af3 d5 konumundan itibaren başlayacak. Turnuva Haber Linki; http://izmir.tsf.org.tr/turnuvalar/963-ahmet-serife-sanl-ortaokulu-3-tematik-satranc-turnuvas-fil-gambiti

Sponsor Reklam

Sponsor Ol !

Yazar Hakkında


Yorumlar

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Günün Sözü

Azla mutluluk çokla didişmekten iyidir. – Denis Diderot

Facebook Sayfamız

En Popüler Konular

Günün Satranç Problemi

Sponsor Reklamlar

 • satranç

BigBlueButton

Tema: Bulut v3 | Yapımcı : DoiiNET | Yazılar RSS | Yorumlar RSS | Site Haritası

1,142 saniyede, 62 sorgu yapıldı.